Ex natura viviere summum bonum est

Filtrace

Jedním ze základních a nejjednodušších úprav vody je filtrace. Jedná se o jednoduchý jev, při kterém “nepitnou”vodu vzásadě přecedíte přes nějaký přírodní filtr a tím jí zbavíte větších i mikroskopických nečistot. Je pravda, že přírodní filtry Vám nikdy vodu neupraví tak že se odstraní úplně všechny bakterie. V Americe se i stalo, že jedna bakterie prošla čističkou vody, nakazila se spousta lidí a pak až zjistili, že danou bakterii lze zničit snad jen nějakým zářením, které bylo ihned nainstalováno. Takže tím chci říct, že nic není na 100%. Každopádně Vám filtrace dopomůže k zbavení se většiny nečistot a bakterií.

Je celá řada typů filtrů, ale jejich principy jsou vzásadě stejné. Filtr by se měl skládat z několika částí. Hodní slouží k odstranění největších nečistot, prostřední Vás zbaví menších a spodní část slouží k zachycení těch nejjemnějších částic.

Spodní část se používá z menších uhlíků (ty jsou pórovité a tak zachycují i některé bakterie). Prostřední by měl být například písek a nad ním mech. Kolikrát když jsem věděl, že je voda v potoce poměrně čistá, vykoupal jsem kousek od potoka v pískovém podloží díru a pil jsem brčkem například z bodláku. Písek dlouží jako hrubá filtrace… Pokud je potok čistší a najdete malý vodopád, který protéká přes mech, taky můžete pít. Mech vodu filtruje. Pokud nemáte žádné prostředky k filtraci, poslouží vám i několik vrstev látky. Jako malý filtr jde použít i kus molitanu, nebo cigaretový filtr. Ten je dost malá, ale pokud si najdete duté brčko správného průměru nějaké rostliny, můžete ho použít. Pokud ale voda neprochází dostatečným filtračním zařízením, je vždy lepší převařit nebo dezinfikovat.



Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Filtrace vody

Filtrace vody

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo