Ex natura viviere summum bonum est

Ohniště

Pokud už umíte rozdělat oheň, měli byste taky vědět jak přikládat, znát typy ohnišť, druhy ohňů a něco kolem. Typů ohně je celá řada. Musíte si rozmyslet, na co oheň potřebujete a jaké by měl mít vlastnosti. Podle toho se zařídíte. Určitě byste měli dávat pozor i na kameny ze kterých děláte ohniště. Pokud nejsou kameny tvrdé a suché, mohou praskat a střílet. Dávejte velký pozor na to, který kámen dáváte do ohně či kolem něj.

Ohniště

Ohniště


Načítání.

Pyramida

Jeden z nejjednodušších základních ohňů, kterým byste měli asi začít. Na podpal pokládáte postupně dřevo od tenčích po tlustší do tvaru pyramidy. Tento typ dobře svítí, hřeje a dobře se na něm vaří. Je to dáno právě jeho tvarem. Podle tvaru přikládání oheň hoří, takže má největší výhřevnost právě na špici.

Mřížový oheň

Další užitečná věc hlavně na vaření. Stačí položit dva tlustší klacky vodorovně kousek od sebe a na ně pokládat vedle sebe další. Tím se vytvoří takový rošt.

Ohniště

Hvězdicový oheň

Jedná se o podobnou variantu jako více známý hlídkový oheň. Přisunujete k sobě konce polen, která postupně odhořívají. Podle potřeby lze oheň snadno uhasit odtažením klády a bodnutím do země.

Pagoda

Dvě polena vodorovně vedle sebe, na ně příčně další a tak pokračujeme dál. Dole širší a nahoře užší. Jedná se spíše o slavnostní oheň. Málo kouří, odhořívá hlavně seshora, a vytváří spoustu žhavých uhlíků. Ohně můžete i kombinovat. Dobrá kombinace je například pagoda obložená pyramidou, nebo obráceně.

Ohniště

Hranice

Tento typ ohně je podobný jako pagoda, ale s tím rozdílem že se nahoře nezužuje. Vytvoří takový komín, který má velký tah, rychle hoří a nekouří.

Francouzský oheň

Velice užitečný oheň, který vám vydrží hořet i celou noc. Tlustší kmen rozštípnete na dvě půlky. Spodní uprostřed trochu vydlabete, aby vznikl důlek, ve kterém rozděláte oheň klidně po celé délce polena. Po stranách příčně položte kratší klacky a přiložte druhou půlkou polena. Mezi půlkami vznikne mezera, která bude přivádět vzduch a odvádět kouř.

Francouzský oheň


Načítání.

Polynéský oheň

Budete na něj potřebovat jámu, ve které rozděláte oheň. Dále přikládáte delší klády jedním koncem dolů a druhým ven

Polynéský oheň

Oheň do L

stačí vám 2 polínka postavená do tvaru L. mezi nimi rozděláte oheň. Jedná se o ideální malý a rychlý oheň na vaření. Nádobu postavíte na postranní polínka, která slouží trochu jako rošt.

Dlouhý oheň

typ ohně, který se spíš než na vaření používá na spaní. Vedle vašeho lože po celé délce rozděláte oheň a přikládáte dlouhými kládami. Nezapomeňte si ohniště ohraničit kameny, abyste se v noci nepřekulili do ohniště. Tento oheň je ideální za chladných večerů kdy se potřebujete vyspat.

Dakota oheň

jedná se o velice užitečný typ ohně hlavně z hlediska dlouhodobého využití. Je pravda že na jeho výrobu potřebujete dostatek času a energie, ale myslím že se vyplatí. Je to taková jednoduchá udírna. Jsou dvě metody jak oheň postavit. Buď si vykopete dvě díry cca 40cm hluboké a posléze mezi nimi prokopete otvor. Do jedné budete přikládat a z druhé půjde kouř. Druhá metoda je jednodušší, ale nevydrží tak dlouho. Stačí vykopat žlab do hloubky cca 40cm, jeho prostředek přikryjete plochými kameny, nebo silnými živými kládami a celé zasypete jílem či hlínou. Tak vám opět vzniknou 2 průduchy. Pokud ale použijete právě dřevo na postavení stropu dakoty, časem prohoří a propadne se. Proto je lepší dát si práci a prokopat díry přímo pod zemí. Vzdálenost mezi průduchy je různá, ale neměla by být kratší než 70cm. Průduch mezi otvory musí být dostatečně široký, aby se oheň nedusil. Pokud toto máte, můžete pokračovat dále komínem, ten je velice důležitý. Minimální výška komínu by měla být 40cm, ale pamatujte, čím vyšší komín, tím má oheň lepší tah. Pokud byste komín neměli, oheň nebude správně táhnout. Komín lze udělat z kamenů, nebo klád omazaných jílem. Pokud kolem komínu postavíte trojnožku, můžete na ní zavěsit maso a kolem ní pokládat například zelené smrkové větve, nebo jí obalit celtou. Tímto způsobem vám vznikne improvizovaná udírna. Pokud si otvor na přikládání upravíte tak aby strop průduchy byl z kamenů, můžete tuto rovnou plochu použít jako varnou desku. Dakotský oheň lze krásně zabudovat do improvizovaného přístřeší. Pokud si ho tak postavíte, vyhřejete si prostor přístřeší a kouř vás nebude obtěžovat, protože bude komínem vytažen ven.


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Ohniště v zimě

Pokud jste se ocitli v přírodě, kde je zem pokrytá sněhem a chcete si rozdělat oheň, nesmíte ho rozdělávat přímo na sněhu a to z jednoho prostého důvodu. Při zapálení ohně dojde k rozehřání sněhu pod dřevem a tím se oheň uhasí. Existují dvě metody jak to eliminovat.

a) Dřevěný podklad

stačí, když si odkryjete sníh a na zem pokladete suché špalky. Přes ně už voda ze sněhu neprojde a vy si můžete v klidu rozdělat oheň přímo na nich i v zimě.

Dakotský oheň

Dakotský oheň

b) Chrámový oheň

Představte si první metodu dřevěného podkladu, jen vyzvednutou do vzduchu. Při výrobě budete potřebovat 4 kolíky nahoře do tvaru V, do kterého posadíte konstrukci. Na ni stačí pokládat špalíčky a tím vytvořit visutou plošinu. Aby neshořela, nanese se na ní ještě dostatečná vrstva zeminy. Pak stačí jen rozdělat oheň a voda či sníh vás nemusí zajímat.

Dakotský oheň


Načítání.

Foukání, přikládání

Velice důležitá je i metoda správného foukání a rozfoukávání ohně. Jak praví lesní moudrost „ Začni slabě, krátkými dávkami vzduchu, jako bys oharkům domlouval. Dávky zesiluj a foukání prodlužuj. Hlavu dej nízko k zemi a foukej do jádra ohně, ne do pohaslého dříví. Na dostatek vzduchu mysli také při přikládání paliva, nech mezi polínky nebo klacíky mezery, aby se dříví navzájem nedusilo“. K rozdělávání můžete a občas i musíte využít větru. Určitě se nepokoušejte rozdělávat oheň proti větru. Pravidlo zní – vždy po větru. To znamená, že když si vytvoříte ohniště, myslete na to, odkud budete oheň zapalovat. Vždy po větru. Ten vám dodá dostatek tahu k správnému rozhoření.

Foukání


Načítání.

Závěsy na oheň

Pár tipů na to jak zavěsit nádobu se jistě také bude hodit. Občas v lese žasnu, co lidi dokáží vymyslet a přitom existuje několik základních a velice jednoduchých a praktických závěsů, které se vyplatí znát. Pro příklad uvádím pár typů…

Závěsy

Závěsy


Načítání.

Sušení

Sušení masa nebo ovocných placek vždy patřilo k velice dobré metodě jak něco na delší dobu uchovat. Při rozmačkání ovocných plodů na kaši se dají udělat kašovité placky, které můžete sušit třeba na kameni. Pro sušení masa třeba i ve větším množství je ideální postavit si stojan. Budete na to potřebovat dostatečně vysokou trojnožku, ke které připevníte rám a přidáte výplet. Tento rošt se dá dělat v několika výškových úrovních. Vznikne takový závěs na maso, který se většinou umisťuje právě nad oheň. Není to z toho důvodu, aby se maso peklo, nebo udilo, ale spíš se to tak dělá, aby kouř z ohniště odháněl mouchy, které mohou potravu znehodnotit. Na výplet stačí jen maso nakrájené na úzké plátky zavěsit a sušit. Tato metoda sušení se používá dodnes v severských zemích.

Sušení

Sušení


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Odrazová stěna

Pro přeživí v krizové situaci, nebo jen pro příjemné posezení u ohně vám skvěle poslouží méně známá, přesto velice účinná odrazová stěna. Ta odráží velice dobře teplo, a proto bych doporučoval za chladných nocí práci s její stavbou. Jelikož se nejedná o nic složitého, je to ideální věc pro zvednutí teploty o pár stupínků. Stejně jako odrazová stěna ze dřeva vám poslouží i vyvrácený kmen stromu, velký kámen, skála. Ideální je postavit si jí i za záda, pokud jen tak spíte u ohně. Teplo se k Vám bude odrážet ze všech stran, Krom toho slouží i jako větrolam, který brání nepříjemnému foukání do ohně a otáčení kouře i odebírání tepla větrem ať už z vašeho těla, nebo z prostoru kolem ohniště.

Stěna


Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo