Ex natura viviere summum bonum est

Jídlo a voda

Jídlo a voda jsou nutností pro přežití v krizové situaci. Je známo, že bez jídla vydrží průměrný člověk až 3 týdny, ale bez vody jen 3 dny. V této kapitole se budu věnovat základům a pokusím se Vám tuto problematiku trochu objasnit a něco Vám o ní říct. Voda ve Vašem těle je velice důležitá i proto, že slouží k udržování konstantní teploty těla, zajišťuje funkci ledvin a slouží při vylučování odpadů. Snažte se za každou cenu vodu neztrácet a dávejte si pozor například na průjem či zvracení – to vede ještě k větší ztrátě tekutin. Jídlo vám dodává energii potřebnou pro vykonávání práce a spoustu dalších minerálů a živin. Je důležité si obstarávat rozmanitou stravu, abyste do těla dostali dostatečné množství všech potřebných látek.

Tělo je tvořené ze 75% vodou a při ztrátě 2% se začnete dožadovat vody. Ztráta tělesných tekutin vede k smrti po krátké době, a proto by to měla být většinou Vaše priorita. Průměrný člověk při pokojové teplotě spotřebuje 2-3l za den a proto je to optimální dávka na doplnění. Je jasné, že pokud je člověk vystaven vyšším teplotám, více se potí a je potřeba doplňovat více tekutin. Podobná situace nastává i v zimě. Tělo se musí více zahřívat a k tomu spotřebovává vodu.Dále ztrácíte vodu i dýcháním. Proto se snažte spíše dýchat nosem než pusou.

Základními pravidly pro uchování tekutin je:

  • nekouřit a nepít alkohol - kouření je zlozvyk, který Vás může zabít nejen na dehydrataci a o alkoholu to platí taktéž, akorát s tím rozdílem že dehydruje Vaše tělo asi nejvíc
  • dýchejte nosem – mluvení a dýchání pusou dehydruje
  • nenamáhejte se – při práci nebo chůzi se tělo zahřívá
  • snažte se vyhýbat slunci – ve stínu je chladněji
  • nejezte – k trávení je potřeba voda

Další důležitou věcí je poznat dehydrataci:

  • tmavá moč se silným zápachem
  • únava
  • citová nestabilita
  • zpoždění plnění kapilár krví nehtového lůžka (při stisku nehtu)

V mírných podnebních podmínkách (jako jsou u nás) není zas takový problém najít vodu. V severských zemích či v horách je spoustu sněhu a ledu. V tropech téměř každý den prší. Na moři a na poušti je to s vodou ale složitý. Místní domorodci si vždy vědí rady, ale na jejich triky raději zapomeňte. Musíte se spolehnout na prověřené zdroje, jako je například kondenzace. Na moři v žádném případě nesmíte pít mořskou vodu. Obsahuje velké množství soli a to by vedlo k další dehydrataci.

Pitnou vodou je i moč. Možná se Vám to zdá nechutné, ale pokud je krajní nouze, může Vám to zachránit život. Vždyť je to z Vaší vlastní zásobárny, tak není čeho se štítit. Moč je v prvních chvílích bez vad a bakterií. Obsahuje pouze složky, které Vaše tělo nevyužilo. To znamená soli, minerální látky a další. Pokud jí ale vystavíte slunci, nebo teplu, je to ideální útočiště bakterií. Takže pokud máte k pití jen moč, raději si jí dlouho nikde neuchovávejte a pijte. Krom toho slouží i jako desinfekce, takže pokud se třeba říznete, je dobré jí použít.


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo