Ex natura viviere summum bonum est

Stresory

Pokud se dostanete do situace ohrožení života, kdy budete potřebovat techniky bushcraft, můžete být sami uprostřed ničeho. Vaše psychika klesne na dno, ztratíte sebekontrolu a zhroutíte se. To vše je velice snadné. Musíte se snažit všechny tyto věci překonat a věřit tomu že se z té situace dostanete. Váš psychický stav je jeden z rozhodujících faktorů pro přežití. Duševně silnější může být křehká žena než svalnatý muž. Za všech okolností se musíte pokusit myslet pozitivně. Jen zbabělec utíká z bitvy bez boje, a když už Vás pomíjivá ruka osudu vrhla do spárů smrti, musíte se s ní rvát o život.

Stresových faktorů je celá řada. Je to například:

Strach

Uvědomte si, že jste přežili, proč byste měli zase umřít. To vy jste predátoři který mají mozek a kterých se všichni bojí. Vše dobře dopadne, dostanete se domu.

Stesk

Pokud jste někde delší domu, může se vám stýskat po rodině a svých blízkých. Nemyslete na to, že jsou od Vás daleko a že je třeba už nikdy neuvidíte. Myslete na to, že jsou tam pořád s vámi a představujte si srandovní chvilky s nimi strávené.

Samota

Tohle zažívám i já když jsem sám v lese. Není to nic strašného. Představujte si vaše přátelé podobně jako u stresoru stesku. Můžete mít pocit, že pořád něco slyšíte a můžete mít strach. Uvědomte si že tam nic není, to co slyšíte je přirozené prostředí a vaše mysl si vymýšlí blbosti. Vše je jen autosugesce. Teda alespoň se pokuste tomu věřit.

Nuda

Často vás bude zmáhat, musíte se nějak zabavit. Stavba nebo vylepšování přístřešku, výroba zbraní, hledání potravy a vody je výborné pro to abyste se zabavili. Postačí ale i když si vezmete třeba větývku a budete si vyřezávat. Vaše mysl se zabaví a nuda vás nepřemůže.

Nedostatek spánku

Mám zkušenosti s tím, že při tomto stresoru je důležité být pořád v zápřahu. Pořád něco dělejte, co udrží vaši mysl v chodu. Nemyslí m tím hýbání prstů, ale těžší a namáhavější práci.

Zima

Kolikrát když jsem v lese a je přes -20, je to opravdu těžký. Když se člověk zastaví, rychle ztrácí teplo a to vede k hypotermii a následné smrti. Společně s hýbáním se zaměřte svoje myšlenky na léto, nebo na krásnou dovolenou kde jste v létě byli někde u moře.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo