Ex natura viviere summum bonum est

Zpracování úlovku

V nouzi budete potřebovat i znalosti zpracovávání zvěře. Je sice hezké něco ulovit, ale pokud nebudete vědět jak kořist správně vyvrhnout, zpracovat a připravit, v nejlepším případě přijdete o hodně drahocenné potravy a potrvá Vám její příprava dlouho. U nás je spoustu lidí kteří chovají kuřata, slepice, králíky. Proto byste si měli za někým takovým dojít, koupit si potravu a zkusit si jí zabít a připravit k jídlu. Dnešní člověk není zvyklý na něco takového. Myslím, že by spousta lidí byli vegetariáni, kdyby si měli potravu sami zabít. Není to rozhodně nic pěkného, ale patří to k životu. Uvědomte si, že všechny zvířata co si koupíte v obchodě, měla svoje životy. Jsme predátoři a myslím, že by jsme neměly opouštět od přímého zabíjení kořisti. Myslím, že by si to každý alespoň jedno za život měl zkusit a pokud nedokáže zabít zvíře, neměl by ho jíst a ani si ho kupovat v obchodech. Každopádně se Vám tyto znalosti mohou hodit jak při nouzové situaci, tak jen z čistě morálního hlediska.

Kořist musíte vždy zpracovat bezprostředně po ulovení. Jednak z hlediska kazení, tak proto že by Vám ho mohli sežrat predátoři. V zimě se maso tolik nekazí, v létě je dobré buď sušení, nebo uzení. Každopádně maso ukrýt nejlépe někde na větev stromu. Pokud budete v oblasti medvědů. Ideální je mít někde dál od tábora “spíž“ a potravu pověsit na strom. Pak budete mít jistotu, že ho k Vám neláká potrava. Maso zvěřiny je tuhé a tak by se mělo nechat pár dní vždy odležet. Pokud si to ale nemůžete dovolit, zpracujte ho ihned.

Bezprostředně po ulovení existuje takový jednoduchý postup, kterého byste se měli držet a myslete na to, že by se zvíře vždy mělo zpracovávat pověšené hlavou dolů. Lépe se tak odkrví, stahuje a vyvrhuje:

  • Vykrvácení – bez krve maso vydrží déle a krev Vám dodá potřebné vitamíny, minerály a vodu
  • Stahování – kůže se dá dále zpracovat a použít na oděv či přístřeší (ptáci se mohou oškubat)
  • Vyvrhování – odstranění vnitřností
  • Naporcování – umožní Vám získat kusy masa pro jednotlivé úpravy

Vyvrhování

Teď se dostáváme k “odpadu“ jako jsou vnitřnosti, kosti a šlachy. Já osobně nejsem moc na droby, ale v krizi je to dobrý zdroj minerálů. Ideální jsou játra, ledviny, a srdce. Mají vysokou výživnou hodnotu a proto je lepší je vždy sníst. Dřívější indiánské kmeny věřili, že pojídáním srdcí úlovku dostanou jeho sílu. Osobně si myslím, že pokud sníte syrové srdce kořisti, kus z něho zůstane ve Vás napořád a proběhne jaká si symbióza a pochopení mezi jím a Vámi. Na hlavě není moc masa. Oči se dají vypít (obsahují vodu) a jinak se dá celá uvařit na polévku. Tak z ní dostanete užitečné živiny, které byste jinak nespotřebovali. Mozek zvířete se dále používá při zpracovávání kůže. Šlachy lze usušit a pak použít například jako provázky, nitě, tětivy. Z kostí a paroží lze udělat primitivní nástroje, jako jsou bodce, rypadla, hroty, jehly. Všechno z uloveného zvířete se dá nějakým způsobem využít, jen stačí přemýšlet a mít trochu znalostí a fantazii. Pak Vás nemusí trápit, že jste něco zabili, protože Vám zvíře dobře posloužilo a nic jste nevyhodili. To umět a uvědomit si to Vám umožní pochopení práva silnějšího a zákonů přírody.


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo