Ex natura viviere summum bonum est

Záchranné signály

Signalizace: prvním předpokladem na záchranu je dát ostatním vědět co se vám stalo a pokud možno, kde se nacházíte. Po navázání kontaktu můžete předávat další informace. Existuje několik mezinárodních tísňových signálů. Oheň a kouř je jeden z nejběžnějších záchranných signálů, v nouzi to bude vaše priorita.

Pamatujte si, že téměř každý signál poslouží jako tísňové volání.V závislosti na vaší poloze by to mohly být tři ohně, tři sloupce kouře, tři hlasití hvízdy, tři výstřely z pistole, dokonce i tři zablikání baterky. Pokud používáte zvuk nebo světlo, počkejte jednu minutu mezi jednotlivými  skupinami tří signálů.

Stromová pochodeň - Pozor na podpálení lesa, provádějte na opuštěných stromech uprostřed planiny. Taková stromová pochodeň je dobře vidět i na velkou vzdálenost. Pokud si vyberete živý strom, kouř může bát vidět i na desítky kilometrů.

Záchranné signály

Kouřový oheň - Jednoduchý a rychlý oheň, který Vám může zachránit život. Stačí pevná hranice, dovnitř suché chvojí a navrch zelená tráva či chvojí. Doba hoření a vydávání kouče se může různě lišit. Pokud je ale oheň dobře udělaný, hustý kouř se vytvoří do cca 30 vteřin a udrží se i několik minut. Doporučuju stavět na planinách. O koruny stromů se kouř může rozbít.


Načítání.

Záchranné signály

Signalizační zrcátko - Nemusí to být přímo to s dírkou uprostřed. Ta mimo jiné pomůže přesně zaměřit cíl, který chcete signalizovat. Pomůže ale i obyčejné zrcátko, díky kterému jdou házet prasátka. Určitě by mělo být obsaženo ve vaší KPZ.

Záchranné signály

Tísňové signály země - Tyto signály se staví přímo na zem. Buď je signalizujete pomoci ze vzduchu, nebo záchranářům chodícím po zemi. Pokaždé když budete v nouzi, je velice důležití tyto signály vždy zanechávat. Pokud se nemůžete zdržovat na místě ztroskotání, jednoduchá šipka všem řekne, kudy jste šli. Dále je důležité zanechávat další stopy v podobě zlomených klacíků, dalších šipek, látky na stromech v úrovni hlavy atd…

Záchranné signály

Signalizace polohou těla - jednoduché signály, díky kterým můžete signalizovat například helikoptéře to, co potřebujete. Můžete se ocitnout v nepřístupném terénu, a pokud nebudete znát tyto signály, jak se chcete domluvit se záchranáři v helikoptéře? No rukama a nohama by to asi šlo. Proč se ale nenaučit pár jednoduchých znaků?

Záchranné signály

Potvrzení signálů letadlem - Pokud jsme předali zprávu, jak poznáme, že byla přijata? Letci mají několik technik a určitě byste je měli znát…

Záchranné signály

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo