Ex natura viviere summum bonum est

Zbraně

Použití jednoduchých zbraní při lovu je nesmírně důležité. Pokud ale nevíte jaká zbraň na danou kořist funguje, jak se zbraň vyrábí a používá, jste v nevýhodě. Proto musíte zkoušet stavět různé druhy jednoduchých zbraní, které se používali v dávných dobých a snažit se s nimi naučit zacházet. Myslete na to, že například u oštěpu, nebo šípů luku musíte dřevo vytvrdit a narovnat. To se dělá teplem při zahřátí například nad ohněm. Pokud máte u oštěpu dobře udělanou špičku, na žáru jí vytvrdíte, nepotřebujete vyrábět složitý hrot. Pár těch hlavních zbraní si ukážeme.


Načítání.

Vrhací prak (Daviďák)

Tato zbraň je známá již od nepaměti. Nejvíce se proslavila tím, že s tímto prakem David skolil Goliáše. Velice jednoduchá, snadná na výrobu a velice účinná.
K výrobě budete potřebovat pouze kus látky či kůže, nůž a provázek. Stačí do kůže o rozměrech cca 5x10cm po stranách udělat dirky, protáhnout provázek a zavázat. Délka provázků je u každého jiná, doporučuji udělat delší a pak podle potřeby zkracovat. Prak je na světě, k házení použijte oblé kameny.


Načítání.


Prak

Obyčejný prak zná snad každý kluk, protože s ním tropil v dětství hlouposti. Neznám nikoho kdo by si s ním nehrál, proto ho nemusím ani nějak zdlouhavě popisovat. Větev (nejlépe tvrdé dřevo) do Y, upevnění silné pružné gumy, která má na druhém konci plátek kůže… Velice přesná a účinná zbraň k lovu.

Prak


Načítání.


Bola

Tato zbraň je spíše na ptáky, ale jde s ní chytat i větší zvěř. Tři kameny menšího průměru zabalíme do tří kusů látky a jednotlivě zavážeme provázkama. Jejich druhý konec svážeme, roztočíme nad hlavou a házíme buď na ptáky, nebo zvěři na nohy. Stejně jako u Daviďáku je délka provázku závislá na dané osobě, doporučuji vyzkoušet.

Bola


Načítání.


Atlatl

Není moc známý, ale jeho účinnost je mezi lukem a oštěpem. Velice užitečná zbraň i na větší zvěř. Na výrobu vrhače stačí větev ve tvaru 1. Malý kolíček může být cca 5cm dlouhý opracovaný do špičky. Spodní část má cca 40-50cm a drží se za její konec. Jako šíp bych doporučil delší rovný šlahoun například z lísky.

Atlatl1


Načítání.

Načítání.

Načítání.


Oštěp

Klasická zbraň používaná už od pravěku, která se dostala až na Olympijské hry. Asi tak 2m dlouhý rovný (např. lískový) prut o průměru cca 3-5cm.

Oštěp


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Luk

Na výrobu asi nejsložitější, ale zároveň nejúčinější. Na výrobu luku potřebujete veliký cvik a zručnost. Dřevo by mělo být tvrdé a pružné – líska, tis, jasan. Padáková šňůra Vám může posloužit jako tětiva. Jinak šlachy, žíně a měla by být dobrá i z poctivě udělaného rostlinného provázku.
Šípy bych použil z podobného dřeva jako luk. Kůra se oškrábe, šíp se opracuje a vytvrdí nad ohněm.
Hrot šípu může být z různých materiálů. Sklo, pazourek, drát Vám dobře poslouží. Problém je s jejich opracováním a usazením do šípu. Nebudu tady zdlouhavě popisovat jeho výrobu, pokusím se to natočit…

Luk


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo