Ex natura viviere summum bonum est

Začátky bushcraft

Na začátek technik bushcraft není nikdy pozdě. Já osobně jsem do lesa začal jezdit od 14ti let. Jezdím jak v zimě, tak v létě a to buď sám, nebo s někým. Meze se nekladou. Na začátku bych doporučovat vyrazit si do lesa s rodiči nebo kamarády. Napřed choďte jen přes den na tůry a poznávejte přírodu. Časem můžete zkusit vzít stan a jít přes noc. Ze začátku nechoďte nikam moc daleko a dejte vědět rodičům nebo svým známým kam jdete. Pravidelně se ohlašujte a informujte o své situaci. Časem si vypěstujete odvahu a dovednosti potřebné pro pobyt v lese. Už se Vám všechno nebude zdát nepřátelské a nové. Můžete si postupně upravovat svou výbavu. Vždy když půjdete do lesa, zaměřte se na něco. Například si můžete říct, že budete stavět přístřešky. Postupně to dostanete do ruky, a když půjde do tuhého, postavíte přístřešek velmi rychle a snadno.

Při osamoceném pobytu v lese na Vás může padat úzkost a strach. Snažte se to otočit a využít ve svůj prospěch. Strach je mocná zbraň pokud ho využijete a nenecháte se jím pohltit. Uvědomte si, že se Vám u nás na 99% nic nestane. Musíte si uvědomit, že to Vy jste ti predátoři, kterých se všichni bojí.

Všechny zvířata se Vás bojí a radši se vám obloukem vyhnou než aby se s vámi potkali. Jednou jsem potkal velkou bachyni s prasátky. Vyběhla kousek ode mě a nezaútočila. Museli byste jí a nebo malé opravdu nějakým způsobem ohrozit aby po vás vystartovala. Další jsou Zmije. Snad nikdy jsem žádnou neviděl. Sám mám hada a tak vím, že se opět rychle schovají, než aby na vás narazili. U zvířat platí dělat hluk, u hadů zase dupat. Cítí otřesy a odplazí se. Zmije by neměla dospělého zdravého člověka zabít. Radši na ní ale šahat nezkoušejte. Na loukách se může vyskytovat jedovatý pavouk jménem Zápřednice jedovatá. Její kousnutí vyvolává otoky, ale neměla by být pro člověka nebezpečná.

Někdo se mě kdysi zeptal, jestli se nebojím například bezdomovců. Popravdě jich lesích moc není. Ještě jsem na žádného nenarazil. Většinou chodím lesem a ne po cestách a stavím si přístřeší tak aby mě pokud možno nikdo neviděl. Pokud se tím budete taky řídit, nemusíte mít strach. Nejsme přece někde ve filmu, aby tady pobíhali masoví vrazi s motorovou pilou.

Takže jak jsem říkal, začínejte pomalu s někým na tůrách, pak pod stan přes noc a pak až se trochu otrkáte, můžete vyrazit sami a vaše smysly se zocelí…

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo