Červi, kteří žijí v mase, hnoji anebo mají sytě výraznou barvu. Pokud si nejste jistí jedlostí, rozhodně nejíst.
Včely, vosy, sršni – mají žihadlo a v jedovém váčku jed podobný jedu kobry. Riziko žahnutí se pro pár soust nevyplatí. Pokud by se jednalo o med plný energie, je to něco jiného. Bez patřičných zkušeností bych to ale nedělal.
Některé druhy obojživelníků jako je například MLOK SKVRNITÝ, který vylučuje jed SAMANDARIN ze žláz za očima, mohou být pro člověka spíše nepříjemné než nebezpečné. Může dojít ke kožním vyrážkám apod. U ropuch je to podobné. Většinou k podráždění pokožky ale nedochází.
Brouci jako Střevlík má kusadla, radši se mu vyhněte.
Housenky se sytě výraznou barvou a chlupaté housenky také radši nezkoušejte.
Klíšťata, komáři, ovádi mohou být také nepříjemní až nebezpeční. Je to způsobeno přenášením různých nemocí a bakterií. Přírodní repelent je například Řebříček či Vratič obecný. Slyšel jsem, že proti komárům pomáhá i česnek (stačí pověsit u sebe, dát do kapsy nebo sníst).
Jeleni a srnci mohou být nebezpeční, pokud je nějakým způsobem ohrozíte. Obzvláště agresivní jsou při období říje. Myslete na to, že mají paroží a velkou sílu.
Zmije je všem dobře známá. Tvrdí se o ní že je smrtelně jedovatá. Není to tak úplně pravda. Ano dítě či starého, nebo nemocného člověka s velkou pravděpodobností může usmrtit. Záleží to ale taky na tom kolik jedu do člověka vpraví. Nicméně zdravému člověku bude pravděpodobně jen velmi špatně, ale neměl by ho jed zabít. Každopádně se radši vyhýbejte slunným kamenitým místům. Pomůže i dupání, hadi cítí otřesy a radši se odplazí, než aby na vás narazili. Pokud i tak dojde k uštknutí, snažte se uklidnit. Nad místem kousnutí pořádně stáhněte škrtidlo a pokuste se vyhledat lékařskou pomoc. Hlavně klid, pokud se vám celé množství jedu dostane do oběhu vlivem zrychleného tepu, může to být jen horší.
Slyšel jsem i o nějakém druhu jedovaté kobylky. Myslím ale, že natrefit u nás na tento speciální druh bude velice obtížné. Pokud vím, maximálně vám může způsobit žaludeční či střevní potíže, nic víc.
Pokud by vás napadlo jíst pavouky, radši myslete na to, že i Křižák vás může kousnout a způsobit znecitlivění rány v okruhu řekněme několika cm. Pavouk jménem ZÁPŘEDNICE JEDOVATÁ je nejjedovatější pavouk u nás. Ano, není to vtip ani horor. Honosný název malého pavoučka vyskytujícím se v různých částech ČR. Nachází se na loukách, je až 1,5 cm dlouhý a má nápadné zbarvení. Jeho kousnutí může vyvolávat horečky, dočasné ochrnutí místa kousnutía hlavně působí velkou bolest. Nicméně se ho nemusíte tak obávat. Není u nás tolik hojný a příznaky jeho jedu do 24h samy odezní.
Divočáci patří k hojným diskuzím na fórech a webech. Spousta lidí se jich bojí, když jdou do přírody. Ano, divočáci mohou člověka napadnout. Jedná se ale o krajní situace, kdy je zvíře například raněné. U bachyně je to trochu jiné. Pokud stojíte mezi ní a selaty, nebo pokud si bude myslet, že je nějakým způsobem ohrožujete, máte problém. Radil bych rychle vylézt na strom, utíkat nemá cenu. Může ale trvat i několik hodin než to bachyně vzdá. Ještě bych chtěl upřesnit jednu věc. Samec má kly, samice pouze kouše. Teď k tomu hlavnímu. Prasat se nemusíte vůbec obávat. Ano, jsou velice nebezpečná pokud se stanou případy co jsem zmiňoval, ale popravdě se vám spíš vyhnou než o nich vůbec budete vědět. Častěji uvidíte srnu než prasata, protože jsou hrozně plachá. Jednou jsem šel s lidmi po vrstevnici kopce, ze kterého se vyřítilo stádo divočáků. Bylo jich alespoň 20. Všichni jsme strnuli na místě a oni běhali mezi námi tak 1,5m od lidí. Nic se nestalo, jen přebíhali. Kdybychom začali zmateně pobíhat po lese, je možné že by jsme nějakému vběhli do cesty a ten by nás srazil. Proto když se vám to stane, nic nedělejte, jen stůjte na místě. Pokud je u vás strom, je lepší na něj vylézt. Každopádně jsem setkání s divočákama měl spoustu a nikdy žádný problém. Kolikrát jsem spal a běhali mi tak 3m za hlavou. Rozbuší se vám srdce, ale chce to klid…