Ex natura viviere summum bonum est

Příprava, plánování, výstroj, improvizace

U každé dovednosti co lidstvo zná, jsou nejdůležitější základní principy. Ty musíte znát a brát na ně velký zřetel. Například pokud neznáte bezpečnost práce, nemůžete dělat spoustu pracovních oborů. U survivalu je to podobné. Vybral jsem podle mého ty nejdůležitější. Na ty se zaměřím a něco vám o nich řeknu. Nazval jsem je ve zkratce PPVI (Příprava, Plánování, Výstroj, Improvizace). Tyto věci jsou nesmírně důležité pro přežití.

Příprava

Příprava. Každý člověk se pořád na něco připravuje. Tomuto oboru byste měli věnovat dostatek času, ostatně stejně jako u zbývajících 3 odvětví. Pokud se chystáte vyrážet někam na víkend či na více dní do přírody, měli byste si v první řadě uvědomit, co chcete zažít a proč tam jdete. Na houby si nebudu brát spacák a do tater proutěný košík… Musíte si uvědomit jaké je v danou roční dobu počasí, které můžete čekat, jaká zvířata se tam budou vyskytovat a důkladně se na vše připravit. Například pokud půjdu na víkend do lesa, vytyčím si trasu na mapě. Udělám si záchytné body. Budu hledět na terén, vodu a nebudu přeceňovat síly v jednotlivých úsecích. Vždy platí, že je lepší mít víc věcí, které byste mohli potřebovat, než míň které by vám chyběli. Na druhou stranu myslete ale na váhu vybavení. Pokud si naplánujete dlouhou trasu, mohli byste být velmi vyčerpaní a nedojít do kýženého cíle. Další věcí je Jídlo a voda. Spočítejte si denní dávku potravin a vody, které budete potřebovat. Nezapomeňte na ostrý nůž, jídelní potřeby. Musíte si sami uvědomit co je pro vás podstatné a co zbytečné. Pokud jedete v zimě, snažte se předtím otužovat. Jedete-li do zahraničí, navštivte předtím ambasádu a zjistěte si informace o nemocech, očkování, zvířatech, zákonech. To vše se vám může hodit. Až budete mít tohle všechno za sebou, přichází plánování.

Plánování

Naplánovat si správně trasu patří k obtížným dovednostem. Pokud jsem si zjistil všechny dostupné informace, můžu naplánovat trasu. Vytyčím si start a cíl na určitý počet dní. Mezi tyto dva body zakreslím na mapu stanoviště na přespání. Například pokud půjdu na víkend do lesa, vytyčím si trasu na mapě. Udělám si záchytné body. Budu hledět na terén, vodu a nebudu přeceňovat síly v jednotlivých úsecích. Až budu mít plán trasy, zjistím si předpověď počasí a podle toho si vezmu vhodné oblečení. Nikdy nesmíte přecenit svoje schopnosti. Je lepší si naplánovat cestu kratší a pak mít den k dobru, než být den ve skluzu. Pak totiž přichází na řadu síla psychiky, která vás může ovlivnit. Budete mít třeba deprese z toho, že vám ujede autobus či vlak domů. Pokud jste v cizí zemi, není to nic příjemného.

Výstroj

Bez pořádné výstroje se neobejdete. Pokud jste připraveni a máte naplánovanou trasu, můžete se zaměřit na věci, které si vezmete s sebou do přírody. V krizové situaci by vám stačil jen pořádný nůž. Ale i bez toho se můžete obejít. Každopádně na něj radši nezapomeňte a dbejte na to, aby byl pevný a ostrý. Nůž je váš největší přítel, a proto se o něj patřičně starejte. Můžu doporučit i mačetu. Poslouží vám místo sekery, která je těžká. Zvažte, jestli budete potřebovat pilu. Jídelní potřeby na uvaření jídla, převaření vody jsou také nutností. Hamaka a pončo k postavení nouzového přístřešku by taky neměli chybět. Láhev na vodu ať už v podobě termosky nebo prázdných PET lahví ve kterých si budete moci převařit vodu, jsou taky užitečné. Pečlivě zvažte svojí výstroj a to především z hlediska funkčnosti. Je zbytečné se s něčím tahat a plýtvat tak užitečné kalorie pokud danou věc nevyužijete.

Improvizace

Improvizujte! Survival je především o improvizaci. Pokud neumíte improvizovat, nebo si nějak v kritických situacích poradit, umřete. Lidský mozek je natolik vyspělý a obsahuje tolik vědomostí, že pro myslícího člověka by neměl být problém přežít pár dní v opuštěném lese, než se dostane do bezpečí. Hlavní je vytáhnout vědomosti na světlo. Například Dakota oheň. Může vám posloužit jako klasický oheň, pro vyhřátí přístřešku v zimě, nebo na uzení. Pokud ulovíte zvíře, které nesníte do 2 dnů, můžete ho vyudit a tím ho zakonzervovat i na několik týdnů. Vše co v lese najdete od kostí, po zbytky plechovek a skleněných lahví se dá využít a určitě víte jak. Jen musíte mít představivost a prostě improvizovat. Nic jiného vám při touze přežít nezbyde. Přežití je jedna velká improvizace…

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo