Ex natura viviere summum bonum est

Sněžnice

Kromě dalších věcí jsou sněžnice v zimě kolikrát nezbytné. Pokud není sníh, tak jistě potřeba nebudou. V krizové situaci se ale můžete vyskytnout v situaci, kdy pro Vás budou nezbytné. Kdo si jednou zkusil jít jen tak ve vysokém sněhu, velice dobře ví, že se jde hodně špatně.

Sněžnice rozprostírají Vaši váhu na větší plochu a tím se méně propadáte do sněhu. Pokud byste šli ve vysokém sněhu, Vaše noha ponese celou váhu a jednoduše se proboří hluboko do sněhu. Při použití sněžnic se ale zvětší došlapová plocha a Vaše váha se tak více rozprostře. Bylo by bláhové myslet si, že se s nimi neproboříte do sněhu vůbec. Takhle to rozhodně nefunguje. Vždy se trochu proboříte, ale alespoň se Vám chůze usnadní, když se nebudete propadat půl metru hluboko.

Spousta severních národů dodnes sněžnice využívají a neumí si bez nich představit chůzi ve sněhu. Sněžnice se jistě dají koupit. Myslím si ale, že to nebude zas tak levná záležitost a pokud jste ve stavu nouze, těžko si je asi někde koupíte, a proto se vyplatí znát jejich výrobu. Je to poměrně náročná disciplína, a proto by jí měl každý trénovat, jakmile bude mít příležitost.

Pokud si zde nebudeme popisovat kupované sněžnice, budeme se bavit o několika druzích. Liší se použitým materiálem i konstrukcí. Vždy se samozřejmě musíte přizpůsobit okolí a improvizovat. Pokud ale budete vědět alespoň trochu jak na to, neměl by to pro Vás být tak velký problém.

Sněžnice se dají vyrobit úplně jednoduše a to tak, že si svážete otep listnatých, nebo jehličnatých větví. Do větví pak připevníte provázek, který si omotáte kolem boty. Při troše zručnosti s tím nebudete mít problém.

Dalším typem sněžnic je vypletená sněžnice ve svaru slzy. Ta je na výrobu trochu náročnější, ale při troše cviku ji postavíte do jedné hodiny. Je na ně potřeba ale rovných a ohebných prutů. Ideální je lípa či líska. Jeden delší prut pomalu ohnete a spojíte oba konce. Tím vznikne slza. Je důležité ohýbat prut pomalu a opatrně. Když mrzne, vše je ztuhlé a křehké. Pokud vytvoříte slzu, dál pokračuje výplet z tlustších prutů a nakonec z jemných. Tento typ sněžnic se upevňuje lépe než horní typ, ale pořád to nemá přezky…

U těchto přírodních improvizovaných typů sněžnic je důležité trochu si pohrát s úvazem. Může se stát, že se úvaz po chvilce uvolní a sněžnice odpadne z nohy. Proto je důležité si ze začátku dobře úvaz připevnit a vyzkoušet.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo