Ex natura viviere summum bonum est

Voda

Pokud nebudete muset jít přes zamrzlý tok, radši se mu vyhněte. Vždy hrozí prolomení ledu. Je velmi důležité si dávat pozor na jakékoliv promočení. Stačí se jen zpotit a ve vysoké zimní vlhkosti obečení jen tak neuschne.

Pokud se propadnete do ledové vody, dochází brzy k hypotermii. Prvotně můžete dostat šok, který vyrazí dech. Do pár minut dochází k omrznutí konečků prstů a za dalších pár minut zemřete. Vždy po proboření do ledové vody se snažte uklidnit dech a v klidu dýchat. Zorierntujte se. Vždy se snažte vylézt do směru, ze kterého jste přišli. Tam Vás ještě led udržel. Nikde okolo o tom nemůžete být přesvědčeni. Pokud máte batoh, vyhoďte ho ven a zapřete se o něj. Pokud ne, snažte se kopat nohama tak jako když plavete a trhanými pohyby se dostat ven. Pokud se Vám to podaří, nemáte rozhodně vyhráno a začíná boj o přežití. Nezvedejte se a plazte se ještě pár metrů, dokud si nebudete jisti pevného ledu. Je důležité co nejdříve odhodit všechno oblečení a pokud možno, vyválet se ve sněhu, ten nasaje vodu z Vašeho těla. Pokud je nějaké záložní oblečení, jste na dobré cestě. Pokud ne, snažte se rozdělat oheň a dělejte vše proto, abyste se zahřáli. Kliky, dřepy, běh. U ohně se usuší oblečení. Pokud se Vám to ale nepodaří… Nicméně nikdy nesmíte ztrácet naději a musíte bojovat o svůj život.

Při rychlé chůzi a větší fyzické námaze může docházet ke zpocení. Snažte se tomu vyvarovat. Tělo bude mít plno práce, aby znovu oblečení vysušilo. Snažte se i strhávat sníh z vašeho oblečení. Při zachycení sněhu na oblečení dochází k jeho částečnému rozpuštění a zmrznutí. Tím se ho jen tak nezbavíte, a pokud si rozděláte oheň, sníh roztaje a znovu budete mít mokré oblečení.

Zimu nikdy nesmíte podceňovat a tak se pořád hýbejte a snažte se zahřát. Masírujte si konečky prstů a tváře. Koukejte na ostatní, jestli někdo s Vámi a kontrolujte se navzájem.

I v zimě vaše tělo spotřebovává životodárnou vodu a tak myslete na její doplnění. Tím že se tělo snaží zahřívat, spotřebovává energii a vodu. Odolejte ale pokušení cucat sníh nebo led. Kdybyste to takto dělali, tělo opět bude spotřebovávat více vody a energie, aby zahřálo to, co jste právě ochladili. Pokuste se vodu vždy před pitím nějakým způsobem ohřát. Může to být na ohni, či na těle. Pokud není zbytí, nechte led a sníh ohřát v puse.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo