Ex natura viviere summum bonum est

Přístřeší

Zimní přístřeší se dosti liší od klasických letních. Je to dáno především teplotou sahající pod bod mrazu a sněhem. Spoustu přístřeší budete stavět stejně jako v létě, ale nějaká mohou být velice odlišná.

Pořád zde budou improvizovaná přístřeší, u kterých využijete vše, co se Vám naskytne. Takže třeba větve stromů, vyvrácené či zlomení stromy, přírodní důlky. Stačí přikrýt větvemi, a pokud bude padat sníh, ještě se přístřeší více zaizoluje a bude v něm větší teplo.

Pak jsou další typy přístřeší a ty se staví přímo ze sněhu. Pokud je dostatečné množství napadaného sněhu, stačí vyhloubit prostor a do něj si lehnout. Velice důležité je, aby bylo korýtko pod úrovní Vašeho lůžka. V tom se bude držet studený vzduch. Za další musí být i dýchací otvory, takže toto přístřeší nikdy zcela neuzavírejte, jinak se udusíte. Myslete i na to, že jakmile si prostor trochu vytopíte, prostor se zmenší, a proto byste měli přístřeší stavit o něco větší.

Lůžko v zimě

Dá se udělat i improvizované iglú a to tak, že naházíte všechen sníh z okolí na hromadu a pak do něj vykopete místnost. Tlakem se sníh zpevní a nepropadne se jako čerstvě napadaný. V našich podmínkách na klasické iglú můžete asi zapomenout. Zabere hodně času, chce spoustu zkušeností a hlavně je potřeba vybrat správný materiál.

Myslím, že jeden z nejlepších zimních přístřešků co jsem kdy stavěl, bylo klasické áčko postavené z jehličnatých větví a zaházení sněhem. Krásně izoluje od zimy a neprofoukne.

Lůžko v zimě

V dobře postaveném přístřešku se teplota může pohybovat kolem 0 a i nad nulou a to nehledě na venkovní teplotu. Kolikrát jsem i zažil plusové teploty v přístřeší, když venku bylo -10. Možná se tomu těžko věří, ale v dobře postaveném přístřeší můžete mít i kolem 5ti stupňů nad nulou. Zevnitř sníh taje a tvoří se led. Z venku je ale ochlazován a opět mrzne, takže se udělá konstantní ledová krusta. V takovém přístřeší se dá i „topit“ svíčkou. Možná si řeknete že, Vás svíčka moc nezahřeje, ale jste na omylu. Ve stavu nouze závisí na každém stupínku a v pořádném přístřeší k tomu dopomůže právě i malý plamínek v podobě svíčky.

Další důležitou věcí na kterou si musíte dávat pozor je vítr. Hlavní je se za každých okolností před tímto živlem chránit. Proto je důležité postavit dobrá přístřešek. Pokud se rozhodnete postavit něco otevřeného, vždy myslete na směr větru. Dobré je i stavět odrazové stěny před ohništěm. Jednak odrazí vítr a za druhé odráží i teplo Vaším směrem.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo