Pokud máme vybrané vhodné místo na táboření, začneme improvizovaným úkrytem. Přístřešky bych lze rozdělit na zimní a letní. Záleží také na dostupných podmínkách a materiálu. Pokaždé se to mění, krajina Vám nikdy nenaservíruje pětihvězdičkový hotel… U většiny přístřešků je dobré mít i odvodňovací kanály. Díky nim si udržíte podestýlku v suchu.
Využití skalního převisu, jeskyně či padlého stromu. Jednoduché a dostačující. U jeskyně si musíte dát pozor na to, aby jí už nevyužíval nějaký jiný živočich + je nebezpečné spát v mělkých jeskyních za bouře s blesky, z převisu mohou padat kameny a suť a padlý, vyvrácený či zlomený strom může být nestabilní. Musíte si vždy zkontrolovat, jestli je vše bezpečné. Pokud ano, nemusíte většinou nic moc upravovat a rovnou můžete přírodní přístřeší bez námahy využít.
Jedná se o využití přírodních podmínek a jejich úpravu. Příroda nabízí spoustu možností na improvizovaný přístřešek. Jen je musíte vidět a trochu si je upravit. Je to například spadlá větev, nebo celý strom, který je možné ještě trochu upravit, přidat na boky další materiál. Přírodní kotlina či dolík se dá také krásně využít. Kořenové základy vyvráceného stromu, hustý strom s větvemi až na zem. To vše se dá lehce upravit s minimem ztráty energie a poslouží jako vhodný přístřešek.
Zde už většinou nevyužíváte přírodních podmínek, ale stavíte si z dostupných materiálů. U těchto typů záleží pouze na dostupném materiálu v okolí, vaší představivosti a improvizaci. Je spousta typů takových přístřešků. Zde si některé základní a nejběžnější ukážeme. Může se jednat o postavení klasického přístřešku typu “A“, opření větví kolem stromu či o přírodní stěnu nebo klasické lůžko s nakloněnou střechou.
Asi nejjednodušší je stavba přístřeší za použití moderního materiálu. Nosit s sebou obyčejnou plachtu při výpravách do přírody je účelné, urychluje a zjednodušuje to stavbu přístřešků. Je to ideální pro návštěvy přírody, kde si můžete zdokonalit nějaké své techniky přežití. Je spousta možností jak si střechu postavit, více Vám naznačí následující obrázky:
Jedná se o stavby stylu skupiny C, ale mnohem náročnější. Pokud se rozhodnete být déle na jednom místě, určitě je dobré nejdříve postavit rychlý improvizovaný přístřešek a poté pokračovat v budování dlouhodobějšího. Opět je pouze na Vás jaké přístřeší se rozhodnete postavit. Můžete využít přírodní stěny, stromy, dolíky a zakomponovat je do přístřešku. Tím si ulehčíte práci. Vyplatí se například i stavba nějakého srubu. Zde ale musíte počítat s velkou spotřebou materiálu a energie. Další věc, kterou nesmíte podcenit, jsou Vaše znalosti, dovednosti a také to, jaké máte k dispozici nástroje. Pokud nevíte jak postavit srub, radši se do toho nepouštějte. Je možnost jeho zřícení, které by mohlo vést k Vašemu poranění či dokonce smrti.
Většina typů těchto přístřešků Vám po nějaké úpravě poslouží i v zimě, kdy se vaše stavba pokryje sněhem a tím bude mít mnohem lepší izolační a tepelné vlastnosti. Otázkou ale je, jestli to vydrží konstrukce. Pokud chceme mít pořádnou střechu z přírodních materiálů, musíme najít vhodný materiál. Poslouží vrstva zeleného jehličí, listy lopuchu či devětsilu, silná vrstva trávy a listí, rákos, borové či jiné kůry stromů.
U těchto typů už ve většině případů nejde o složitost, ale o množství napadaného sněhu, který využijete ve svůj prospěch. Můžete si udělat jen záhrab. Každý kluk to určitě zná, jako děti jsme si určitě všichni stavěli bunkry. Využijeme napadaného sněhu a vykopeme si v něm díru. Pokud chceme složitější stavbu, můžeme se pustit do stavby iglů. Více o stavbě zimních přístřeší si povíme v kapitole Zima.