O uzlech toho asi moc psát nebudu a spíš Vám doporučím prostudovat jeden super web, na který jsem narazil. Je tam spousta užitečných rad a informací. Jsou tam i foto návody na vázání uzlů.
Dále bychom si mohli něco říct o provazech. Nejsem horolezec, abych Vám tady psal o spoustě druhů a vlastností lan a provazů, proto si řekneme jen základy a jak si je v přírodě vyrobit. Zjednodušeně existují dva základní typy lan. První je klasické lano tvořené několika vlákny zapletenými do sebe. Druhý typ je lano s vnitřními vlákny obalenými pláštěm. V krizové situaci je asi jedno jaké budeme mít, liší se maximálně podle situace, ve které se ocitneme. V tu chvíli musíme vždy improvizovat.
V přírodě je spousta materiálů že kterých jde smotat provázek či nit. V našem prostředí je to zejména kopřiva a lipové či vrbové lýko. Tyto tři rostliny jsou asi nejběžnější, dají se u nás snadno najít a výroba improvizovaného provazu není náročná. Z kopřivy se kdysi dělala i tkanina, ze které se šilo oblečení. Lipové a vrbové lýko je také snadno dostupné a velkou výhodu má v tom, že se může použít jak v živém stavu, tak v suchém.
Další materiály jsou například smrkové a jiné kořeny, břečťan, ostružina, tráva, ale dají se použít i šlachy. Pokud zvládnete dobře techniku pletení provázku, můžete si ho smotat z čehokoliv co je ohebné a pružné. U kořínků, břečťanu je daná základní pevnost a proto když potřebujete něco rychle přivázat, nemusíte splétat provaz, ale můžete je použít ve stavu, jaké je získáte.