Ex natura viviere summum bonum est

Dřevo, olej

Umění ohně není jen o jeho založení a udržení, nýbrž i o znalosti dřevin a vše co nám dřevo dokáže nabídnout. Vždy si musíte pečlivě promyslet, na co budete oheň potřebovat a podle toho vyberete dřevo. Určitě nikdy nepoužívejte syrové dřevo. Dělá pouze dým, nemá výhřevnost a oheň tím ztrácí svoji podstatu.

Pokud potřebujete na vaření dostatek popela a oharků, použijte dub, buk, břízu, javor, jasan. Naopak na dlouhé pečení kdy potřebujete udržet dlouho oheň (využijete i přes noc) budete potřebovat dub, buk, habr Na rychlé ohně se vyplatí přikládat smolnatými dřevy jako je borovice, smrk a modřín. Tato dřeva ale pekelně praskají a vyhazují velké oharky mimo ohniště. Vždy si na tato dřeva dávejte pozor. Ze všech nejhorší je modřín. Pokud máte v plánu spát u ohně, určitě jej nepřikládejte. Mám vyzkoušeno s vlastní mikinou…

Velmi měkká dřeva: smrk, borovice, jedle, topol, vrba, lípa

Měkká dřeva: modřín, bříza, olše, jalovec, javor

Tvrdá dřeva: kaštan, líska, dub, buk, jasan, tis, habr, akát Olše a javor mají velice zajímavé vlastnosti. Při jejich vysušení se tvrdost dřeva úplně mění. Z měkkých se stávají velice tvrdá dřeva.

Trus, tuk, olej

Velice dobré topivo lze najít i od divoké zvěře. Býložravci jako je vysoká, skot a zajíci se živí rostlinnou stranou a jejich vysušený trus lze využít k udržení ohně. Dodnes se na toto topivo spoléhají celé národy. Mongolové jsou pastevci na rozlehlých pláních bez jakéhokoliv dřeva. Nebýt jejich dobytka, neměli by oheň. Sušeným jačím trusem se topí v Himalájích. Tento trus se tedy dá využít na topení.

Z tuku ulovené zvěře si můžete udělat provizorní svíčku. Stačí sádlo rozehřát a vymyslet odkapávací mechanismus. Stačí vám i nějaký kalíšek například v podobě šnečí ulity, kterou lze naplnit tímto tukem, vsunete knot a máte primitivní svíčku. Tuk můžete i přímo lít do ohně. Sice je to plýtvání, ale pokud jste ve stavu nouze a potřebujete se zahřát, je to možnost.

Stejně jako živočišný tuk vám poslouží i „rostlinný olej“. Sice ho jen tak nezískáme ze lnu či řepky, ale z břízy či borovice jde také dobře získat. Tomuto procesu se říká vulkanizace. Je to podobné jako u výroby práchna k rozdělávání ohně. Jen místo bavlny použijete větší nádobu naplněnou březovou kůrou či fat wood z borovice. Z březové kůry se dá takto odčerpat poměrně velké množství oleje, který může posloužit jako topivo, nebo impregnace na dřevěné nádoby. U smolnatého borového dřeva vám jako vedlejší produkt vznikne i dřevěné uhlí, které využijete při rozdělávání ohně, nebo pečení. Stejně jako březový olej vám poslouží při topení a impregnaci. Staří Švédové a Laponci využívali tento olej jako impregnaci při výrobě lyží.

Olej




Načítání.

Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo