Ex natura viviere summum bonum est

Rybaření

Snad každý dnes něco o rybaření ví. Jedná se o častý odpočinkový sport synů, otců a dědečků. Je to většinou velmi jednoduchá činnost, při které se nenadřete, neztratíte tolik energie a může se vyplatit. Ve sladkých vodách jsou všechny ryby jedlé. U mořských už to chce znát dobře druhy ryb a být opatrný. Co se týká sladkovodních ryb, je důležité vědět jak a kde rybařit. To se naučíte pouze praxí, ničím jiným. Měli byste znát místa, kde se ryby mohou vyskytovat, jakou návnadu zvolit a jak je vůbec chytat. Možná nechutnají všem, ale jsou dobrým zdrojem živin, jako je například tuk, fosfor, bílkoviny. Uvnitř mořských ryb je trocha sladké vody a to obsahují i oční bulvy.

Uvědomte si ale, že u nás a i v jiných zemích je k lovu ryb zapotřebí rybářský lístek a povolenka. V opačném případě se jedná o pytláctví stejně jako u lovení savců.

Na různé druhy ryb platí jiné taktiky. Kapry, líny, plotice lze chytat v rybnících a větších řekách a to ve dne i v noci. Jako nástraha Vám poslouží od chlebových těst, přes kukuřici až po žížaly. Loví se nejčastěji na plavanou, nebo na těžko. Dravce jako jsou štiky lze lovit brzy ráno či podvečer a to jak na živou rybku, tak na třpytku. Candáti a úhoři zase slyší na kus mrtvé ryby, nebo žížalu a to v noci. Na každou rybu platí ale něco jiného a proto je to spíš metoda pokus omyl.

Lov ryb na plavanou je jednoduchá technika se splávkem, závažím a nástrahou. Díky splávku si můžete štelovat hloubku a tak rybu lovit v několika hloubkách.Tato metoda se používá i při lovu štik a sumců na živou rybičku. Místo malého splávku sepoužívá velká káča a rybka se připevňuje speciální metodou pomocí jehly a lanka.

Na těžko se říká metodě, kdy se na vlasec připevní jen olůvko a háček. Nástraha je u dna a tato technika se používá převážně na řekách. Splávek zvaný policajt je buď před prutem, nebo mezi očkama prutu. Tato metoda se používá i u ryb chytaných na mrtvou rybku.

Další technikou je přívlač neboli třpytkování. Na vlasec se připevní lanko (aby ho dravec nepřekousnul) a na něj se připevní třpytka, wobler, neboúmělý červík. Ihned po náhozu se začne pomalu namotávat. Třpytek je spoustu druhů, ale všechny mají společný účel – předstírat živou raněnou rybku.

Lom obrazu


Načítání.

Dalšími metodami pro lov ryb jsou například pasti a harpunování. Pasti jsou náročnější na přípravu, ale vydrží vám déle. Příklad jak by taková past mohla vypadat je na obrázku níže.

Lahvová past

Ryby můžete chytat i do sítí. Stačí na rohy sítě přivázat provázky a druhými konci připevnit k silnému dlouhému klacku. Do jejího středu se dá závaží v podobě menšího kamene a zakrmíte. Takto připravená síť se hodí do vody a po chvilce se prudkým škubnutím nahoru vytáhne nad vodu. Při troše štěstí bude účinná. Této pasti se říká lov čeřínkováním a používá se pro chytání menších ryb na dravce.

Neméně účinnou metodou je i harpunování. Harpunu si můžete vyrobit t jednoho prutu seříznutím jednoho jeho konce ve čtyřech úhlech. Pak se diagonálně rozřízne a mezi škvírky se vloží například malé větvičky. Vzniknou tak 4 relativně ostré hroty, které můžete doostřit. Harpuna by se dále měla chvíli zahřívat nad ohněm pro vytvrzení hrotu. Ten si ale můžete vyrobit například ze skla, pazourku, kusu železa, nebo použít kosti ulovené zvěře.

Harpuny

Ryby můžete jíst jak syrové, tak je upéct, usušit, vyudit, uvařit či usmažit. Nemusíte je stahovat z kůže, stačí je jen zbavit šupin. Nějaké metody umožňují zpracování i se šupinami. To se provádí například při pečení ryb v jílu či bahně.


Načítání.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo