Ex natura viviere summum bonum est

Sběr vody

Sběr vody z nejdostupnějších zdrojů je klíčový pro přežití. Ne vždy se jedná o bezpečný způsob, ale například u dešťovky to neplatí. Hlavní je vodu mít, pak už můžete použít různých metod jak vodu upravit k pití. Musíte se naučit přemýšlet a uvažovat nad tím kde všude je možné vodu sehnat. Mnohdy je to velmi jednoduché, ale v první chvíli Vás to netrkne. Pokusím se zde popsat nějaký způsoby sběru vody.

Začneme se zimou. Dá se sbírat sníh i led. Jedná se o vodu nezávadnou, kterou můžete pít bez převaření. Pokud máte láhev, naplňte jí sněhem a dejte si jí k tělu, které působí jako zdroj tepla a tím se sníh rozpustí. Pokud ale máte možnost, spíš se zaměřte na sběr ledu. To je vzásadě kapalné skupenství. Z ledu budete mít vždy víc vody než ze sněhu.

Podobnou vodou v pravém kapalném skupenství je dešťovka. Ta je taky pitná bez jakékoliv úpravy. Pokud nemáte plachtu, nebo něco jak byste jí mohli zachytit, existují fígle. Bezpečné i méně bezpečné. Pokud budete sbírat například z mechu, je to ta méně bezpečná, pokud z rostlin, více bezpečná. Tady jsou příklady sběru:


Načítání.

Načítání.

  • rostliny- nějaké rostliny mají zvonečky, do kterých se může zachytit voda
  • rosa – ať už déšť či rosa, vždy zůstává na stonkách a lístkách rostlin a k jejímu sběru Vám dopomůže kus látky, kterým budete přejíždět po louce, nebo Vaše nohavice
  • Mech je přírodní filtr a zadržuje vodu. Po dešti ho můžete vyždímat přímo do pusy. Ovšem mohou v něm být bakterie – to je ta méně bezpečná metoda
  • ztrouchnivělé dřevo – Taky absorbuje vodu podobně jako mech


Načítání.

Dalším rychlým a jednoduchým zdrojem vody jsou rybníky, řeky a potoky. Z rybníků vody raději převařujte. Mají malý průtok a voda je tam téměř stojatá a proto se v ní množí bakterie. Z velkých řek bych postupoval stejně. Sice mají průtok, ale jsou většinou špinavé. Věřil bych jedině potokům a to nejlépe u pramene. Tam si můžete být jisti, že nikde na potoku neleží zdechlina nebo zvířecí trus. Pokud se ale nejedná o studánku, může voda stejně obsahovat bakterie a je lepší použít některou z metod její úpravy. Přiznám se ale, že z potoků piju běžně a zatím se mi nikdy nic nestalo. Vždy si dávám pozor na základní pravidla pro její sběr a relativně bezpečné pití. Zkontroluju potok proti proudu a ujistím se že ho nic neznečišťuje, zkontroluju jestli má dostatečný průtok a jestli se netvoří pěna. Následuje zkouška zápachu. Další věcí po které koukám je podloží. Pokud je to písek, je to lepší zpráva než bahno. Jestli se na potoce vyskytuje mech, zase dobře a vodu ochutnám. Většinou to byla ta nejlepší voda, co jsem pil. Vy to ale radši nezkoušejte a radši si jí převařte, nebo nějak jinak upravte…


Načítání.

Načítání.

Dále chci říct pár slov o další úpravě vody krom filtrace, kondenzace a destilace. Vždy je nejbezpečnější vodu převařit a nebo desinfikovat. Vodu vařte nejméně 5 minut, pokud si nejste jistí, tak klidně 10. Tím se zbavíte všech bakterií. Vždy je dobré s sebou mít i tablety na desinfekci vody. Nezaberou moc místa a vejdou se vám třeba do malé lékárny či KPZ. Používají se desinfekční tablety a nebo manganistan draselný. Bohužel jsem zatím nikde nezjistil, v jaké koncentraci slouží k desinfekci…

Bříza či javor se na začátku jara nalévají mízou, která jde čerpat a je taky vhodná k pití. Krom toho obsahují vitamíny a cukr. Její čerpání je jednoduché. Stačí naříznout kůru do V a do spodního bodu vtlačit například tkaničku od bot. Míza po ní bude pomalu skapávat, stačí na strom přivázat nádobu a sbírat. Stejný způsob se dá použít například na skalách. Můžete natrefit na mokré místo na skále. Stačí do průrvy připevnit šňůrku a voda po ní bude stékat.


Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Načítání.

Důležité je i sledování hmyzu a ostatních živočichů. Komáři, ovádi a mouchy jsou nejvíce u vody, kam kladou svoje larvy. Toho využívají ptáci, kteří je loví a zároveň mají vodu poblíž. Všechna zvěř potřebuje pít a proto pokud jste u nějaké dobře znatelné stezky, buďte si jistí, že Vás dovede k vodě. Něco podobného znamenají i krmelce. Pokud na nějaký narazíte, vsaďte se, že v jeho blízkosti je voda. Staví se tak naschvál aby se zvěř mohla hned napít.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo