Vory, vesty

Pro překonávání různých toků či vodních ploch můžete využít různých pomůcek. Jedná se o situace, kdy nemůžete vodní tok přebrodit, nebo překonat plaváním. Může se stát, že budete potřebovat přemístit více vybavení či osob, nebo jednoduše nemusíte umět plavat. Oceníte je i u více rozvodněné a peřejovité řeky. V tomto případě musíte využít své znalosti a použit předměty, které si umíte postavit či které máte k dispozici.

Vesty

Pokud se stanete obětí lodní katastrofy, tak si vezměte před opuštěním lodi záchrannou vestu, která je nezbytnou pomůckou, protože ve vodě můžete strávit dlouhý čas plaváním či šlapáním vody, kdy se tak unavíte, že utonete. Vžijme se ale do role, kdy si musíme improvizovanou vestu nějak vyrobit. Můžete se dostat k igelitovým taškám, kusům plachty, kondomům. To vše jde využít jako nouzová plovoucí vesta. Plachtu jednoduše svážete konci pevně k sobě, přičemž se budete snažit do ní zachytit co nejvíce vzduchu. Posléze si na ní můžete lehnout, nebo v případě že je malá či na větších částech děravá, stačí si udělat jen malý vak a ten si dát pod triko či bundu. Takto jdou použít i igelitové tašky. Ty však většinou nemají dostatečnou pevnost a mohou vám při přepravování prasknout. Problém by mohl nastat i se správným zavázáním, proto se musí místo svazu dobře utáhnout aby těsnilo. Podobně jde využít i kondom. Stačí nafouknout (ne úplně) a umístit pod bundu. Krásně vás bude nadzvedávat. Díky jeho pružnosti nehrozí ani tolik jeho prasknutí.

Na obrázku níže je nakreslen postup výroby plovací vesty z kalhot. Ty se po namočení naplní vzduchem a nohavice slouží jako plováky.

Vesty

Vory

Další možností jsou improvizovaná plavidla či vory. Nebudeme si zde popisovat dlabání, nebo vypalování kánoí, či stavbu kánoe z březové kůry. Jednak to jsou odborné profese, které by jen tak někdo nezvládnul a za druhé se jedná o velice fyzicky náročné stavby, při kterých ztratíte spoustu času a energie. Přitom vám stačí jen jednoduché řešení, které vás přepraví z místa A do místa B. Při krizové situaci se stačí držet jakéhokoliv plovoucího předmětu. Dobře poslouží prázdný barel, pár svázaných PET lahví, nebo jen kus plovoucí klády. Vor si ale můžete i postavit. V našich podmínkách se dá dobře využít rákos. Z toho stačí jen svázat hodně velkou otep a s její pomocí se přeplavit. Takto můžete postavit i složitější vor, ten dá ale více práce. Pokud se chcete stavět s pořádným vorem z kmenů stromů, tak přihlédněte ke správnému výběru dřeva. Použijte pouze čerstvé či suché tvrdé kmeny. Určitě nechcete dát vor na vodu a zjistit že se hned potopí. Proto určitě nevyužívejte nahnilá dřeva. Jako přídavné plováky na větší dřevěné vory lze využít i prázdné barely, nebo větší množství PET lahví svázaných k sobě. Jako kormidlo bohatě poslouží delší klacek, kterým se stačí odpichovat ode dna. Velice pěknou myšlenku měl v knížce SAS jak přežít i John Wiseman, který navrhnul spojení voru velice rychlým, nenáročným a snad funkčním způsobem, můžete se na něj podívat na obrázku níže. Jen bych k tomu chtěl doplnit, že spoje musí být svázány pevnými provazy a to velice silně. Řekl bych, že budou spoje vystavovány velice silným tlakům a tak bych nedoporučil jen svázání vorů na koncích, ale tuto metodu bych použil na více spojích voru.

Vor

Poměrně rychlá a nepříliš namáhavá je i výroba korakalu. To je krásná věc, vypadající jako otočené iglú. Možná víte, jak se staví malá indiánská potní chýše. Pokud ne, tak si to stručně popíšeme… Na výrobu budete potřebovat delší, užší větve pružného dřeva, jako je vrba, líska, javor, lípa. Jeden prohnutý dlouhý klacek zapíchnete oběma konci do země a druhý taktéž křížem přes něj tak, aby se vytvořila kopule jako dnešní stany. Kolem dokola zapichujte a ohýbejte klacky, tím vznikne kopule – pevná konstrukce. Teď stačí přikrýt plachtou či kožešinou a máte téměř hotovou potní chýši. My jí ale stavět nebudeme a pokračujeme ve výrobě korakalu. Dalšími klacky uděláme zespoda výplet, a pevně uvážeme k jednotlivým nohám. Stejně tak uděláme i cca uprostřed stavby. Tím máme konstrukci hotovou. Vytáhneme konce ze země, a pokud se nám konstrukce nerozpadne a je pevná, postupovali jsme správně. Stačí zvenku obalit plachtou, přetáhnout konce přes okraje korakalu a sešít. Jak vyrobit provázek jsme si už říkali… Dobře stavbu otestujte na mělčině a nezapomeňte na pádlo. To stačí vyřezat, nebo vyvléknout na vidlici z klacku a konec tašky svázat.

Člun

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo