Ex natura viviere summum bonum est

Černohlávek obecný

Popis:


Vytrvalá 5 až 25 cm vysoká rostlina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená v paždí listů, nepravidelně 4hranná. Listy řapíkaté, jen nejhořejší pár obvykle přisedlý, vstřícné, křižmostojné, čepel vejčitá, celokrajná nebo jen slabě zubatá, nejvyšší pár listů těsně přisedlý pod květenstvím. Květy v okrouhlém nebo vejčitém lichoklasu, kalich hnědočervený, koruna modrá, horní pysk přilbovitý. Kvete v červnu až srpnu, na sečených loukách i vícekrát do roka.

Výskyt:


Trávníky, sečené louky, zahrady, parky, pastviny, meze, lesní paseky. Dává přednost mírně vlhkým, humózním hlinitým až hlinitojílovitým půdám s neutrální až slabě kyselou reakcí.

Použití:


Sbírá se nať v době květu. Droga zvyšuje srážlivost krve a podporuje hojení ran, má protizánětlivé účinky (lze použít např. jako kloktadlo při angíně), užívá se při bolestech žaludku, při zánětu žaludku, hemeroidech, ve formě koupele utišuje bolesti svalů a kloubů. Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené drogy (používá se jako zásyp) nebo obklady z čerstvých rostlin (droga rány čistí, desinfikuje a potlačuje vznik hnisu). Odvar (vaří se jen asi 2 minuty) se užívá jako hemostatikum (zastavuje krvácení), při žaludečních problémech se užívá nálev, který lze použít i při bolesti v krku (1 polévková lžíce drogy na 0,3 l vody, pije se 3x denně před jídlem).

Obsažené látky:


Obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice, silice, olejnaté substance, kaučuk a dosud ne dobře prozkoumanou látku zvyšující srážlivost krve.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo