Ex natura viviere summum bonum est

Bedrník obecný

Popis:


Vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, plná, oblá, jemně rýhovaná, v horní části jen málo olistěná. Přízemní a dolní lodyžní listy dlouze řapíkaté, lichozpěřené, s 3 až 6 jařmy lístků, které jsou přisedlé, vejčité, na okraji zubaté. Horní listy velmi redukované, čepel obvykle více členěná, řapík pochvovitě rozšířený. Okolíky složené z 6 až 22 okolíčků, listeny obalu i obalíčků chybí, korunní lístky bílé až světle růžové, čnělky při odkvětu kratší než semeník. Kvete v červenci až říjnu.

Výskyt:


Sušší trávníky, vřesoviště, pastviny, skalnaté svahy, světlé a suché lesy, náspy, podél cest, na půdách sušších, chudších až skeletových, mělkých, kamenitých, kyprých, málo výživných.

Použití:


Sbírá se kořen, nejlépe na jaře (březen až duben) nebo na podzim (září až říjen). Suší se ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Droga působí detoxikačně, snižuje soudržnost močových a ledvinových kaménků, zvyšuje sekreci sliznic v oblasti dýchacího ústrojí (zvyšuje vykašlávání), zvyšuje imunitu a při zevním použití působí desinfekčně a hojivě. Bere se ve formě prášku (2x až 3x denně na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vody, denně se pijí 2 až 3 šálky), případně ve formě tinktury (20 až 25 kapek 4x denně). Pro zevní použití se připravuje nálev.

Obsažené látky:


Obsahuje zejména silice (asi 0,4 %) s aromatickými kumariny a deriváty eugenolu a dále třísloviny, hořčiny, soli vápníku a draslíku, pektin, sliz, saponin a tanin.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo