Ex natura viviere summum bonum est

Svízel vonný (Mařinka vonná)

Popis:


Vytrvalá, 10 až 40 cm dlouhá bylina. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, 4hranná. Listy v 6 až 9četných přeslenech, eliptické nebo podlouhle obvejčité, osinkaté nebo hrotité. Květenství koncová lata vidlanů, koruna nálevkovitá, bílá. Kvete v květnu až červnu.

Výskyt:


Listnaté lesy (bučiny, bukohabrové, dubohabrové), subalpínské trávníky, smrčiny, paseky, podél lesních cest, preferuje půdy čerstvě vlhké, humózní, hlinité, kypré, výživné, kyselé až slabě zásadité.

Použití:


Sbíranou částí je kvetoucí nať, sbírá se na počátku květu (v květnu). Suší se co nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C. Při neopatrném sušení droga snadno hnědne. Uchovávat je třeba ji v dobře uzavřených nádobách tak, aby byla chráněna před světlem. Droga má poměrně silný uklidňující účinek, působí mírně močopudně, příznivě působí při střevních bolestech z nadýmání, ledvinových kamenech, působí proti křečím, hlavně se užívá však při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu. Fermentací kumarinu vzniká dikumarol, který výrazně snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě trombóz, zánětu křečových žil, hemeroidů či následků srdečních infarktů.

Drogu je možno podávat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách. Při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, závratě, v extrémních případech může dojít k zástavě dechu a smrti. Při dlouhodobém podávání může dojít k poškození jater. Z těchto důvodů je svízel vonný jen zřídka podáván samostatně, obvykle je přidáván do směsí.

Obsažené látky:


Obsahuje zejména kumarinové glyklosidy (z nichž se uvolňuje kumarín), glykosid asperulosid, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C, silici, amid kyseliny nikotinové. Obsah účinných látek je největší na jaře, na podzim klesne asi na jednu šestinu.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo