Ex natura viviere summum bonum est

Mochna husí

Popis:


Víceletá, nízká, plazivá bylina s až 80 cm dlouhými, na uzlinách kořenujícími výběžky. Listy primární růžice řapíkaté, přetrhovaně lichozpeřené, až 20 i více cm dlouhé, na rubu stříbřitě hedvábně chlupaté, se 4 až 12 jařmy velkých lístků, mezi kterými leží malé celokrajné nebo zubaté lístky. Květy, jednotlivé, úžlabní, 5četné, žluté. Kvete v květnu až srpnu.

Výskyt:


Louky, travnaté břehy, pastviny, návsi, okraje komunikací, rumiště, pustá místa, preferuje půdy výživné, hlinité, dusíkaté, vlhké, zasolené.

Použití:


Drogou je kvetoucí nať, která se sbírá v květnu až červnu. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Občas se také sbírá kořen, a to v září až listopadu, který se po omytí zvolna suší a následně se práškuje. Droga působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Dle J.A. Zentricha ji zle použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (např. v lýtku) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Droga také povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávícího ústrojí, protiprůjmově, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. V homeopatii se užívá jméno je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla - již toto označení má tudíž naznačit silné léčebné účinky rostliny. Odvar se připravuje z 1 až 2 čajových lžiček drogy na šálek vody, vaří se 3 minuty a podává se 3x denně nebo se podává ve formě prášku (3x až 4x denně na špičku nože, zapít čajem nebo červeným vínem) proti průjmu (zejména jeli doprovázen křečemi), žaludečním či střevním zánětům, při kolikách nebo bolestivé menstruaci. Zevně se užívá v koupelích na špatně se hojící či mokvající rány.

Obsažené látky:


Obsahuje katechinové třísloviny (asi 2%), flavonoidy, tormentol, hořčiny, organické kyseliny, cholin, pryskyřici, sliz, vitamín C, lithium a dosud neznámou látku utišující křeče, v oddenku pak mastné kyseliny, minerální látky, tormentol aj.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo