Ex natura viviere summum bonum est

Penízek rolní

Popis:


Jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, hranatá, lysá. Přízemí listy úzce obvejčité nebo podlouhlé, celokrajné nebo vykrajovaně zubaté, lodyžní listy podlouhle kopinaté až podlouhlé, zubaté, přisedlé, objímavé. Květy uspořádány v hroznu, bílé. Šešulky široce eliptické až okrouhlé, široce křídlaté, nahoře vykrojené. Kvete v dubnu až září.

Výskyt:


Pole, okraje silnic a cest, rumiště, skládky, zahrady, vinice, preferuje půdy kypré, výživné, humózní, slabě kyselé, hlinité.

Použití:


Jako koření. Slupka semen má nahořklou chuť, pokud je semeno zbaveno slupky, nemá hořkou chuť. Mladé listy sbíráme před rozkvětem, nebo začátkem květu, dokud je rostlina ještě krásně jasně zelená. Můžete je použít jako součást jarních salátů a na špenát. Účinky antibakteriální, efektivní proti streptokokovým infekcím, antipyretické účinky (proti horečce), protizánětlivé, potopudné, močopudné, infekci ledvin, chorobám jater, hepatidě, hnisavým zánětům kůže, jako krevní tonikum, proti očním chorobám, jako protijed, protilék, protilátka, stimulant, tonikum, proti vředům, nežitům, furunklům, k vykašlávání, proti artritidě, bronchitidě, dermatitidě, jako diuretikum, prostředek usnadňující vykašlávání. Proti zánětům, na ženské nemoci a proti menstruačním potížím. Lze použít při aromaterapii.

Obsažené látky:


Semeno: (suché, množství v gramech na 100 g semene) Bílkoviny 25g, tuky 45g. Uvedené údaje o množství tuku byly v rozmezí od 28,2 do 62,2 gramů. List (suchý, množství v gramech na 100 g semene) Bílkoviny 54,2 g, uhlohydráty 33,1 g, vitamín C, hořčík, olej, olej hořčičný, vitamín E, glucosinoláty.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

YoutubePočasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo