Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Lodyha přitiskle chlupatá, bezlistá, pouze s jedním květem. Listy v přízemní růžici, úzce obvejčité až kopisťovité, vroubkované, jednožilné, zúžené v široký řapík. Úbor 1 až 3 cm v průměru, jazykovité květy bílé až růžové, na špičce často červené, četné, terčovité květy žluté. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá. Kvete převážně v únoru až říjnu, za příznivých zim kvete celoročně.
Trávníky, zahrady, louky, pastviny, okraje cest.
Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Droga podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu.
Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin.