Vytrvalá, 50 až 230 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jen zřídka větvená, často červeně naběhlá. Listy střídavé, úzce kopinaté, na rubu se zřetelným žilkováním. Květní hrozen dlouhý, mnohokvětý, stopky mladých květů dolů sehnuté, květy růžově purpurové, zřídka bledě růžové až bílé, tyčinky dolů sehnuté, všechny stejně dlouhé. Kvete v červnu až září.
Lesní paseky, okraje lesů, světliny, křovinaté stráně, kamenolomy, náspy, nádraží, rumiště, obvykle pospolitě, preferuje půdy kamenité, štěrkovité, hlinitopísčité až hlinité, dusíkaté.
Sbírá se list, nejlépe začátkem léta, zřídka se sbírá i květ nebo oddenek. Droga odstraňuje psychické napětí, tíseň, úzkost, nespavost, působí protizánětlivě, chrání sliznice a to zejména trávícího ústrojí (uplatní se proto např. při žaludečním nebo dvanácterníkovém vředu), napomáhá při průjmových infekčních chorobách, zevně se osvědčila na vymývání nehojících se ran či bércových vředů. Většinou se aplikuje ve formě nálevu (2x až 3x denně sklenku), zevně ve formě odvaru (10 g drogy se vaří 10 až 15 minut ve ¼ l vody a nechá se 45 minut odstát). Fermentované listy se užívají jako náhražka pravého čaje: Mladé šťavnaté listy se nechají na stinném místě 12 až 24 hodin zavadnout, pak se rozloží v tenké vrstvě, dobře uválí, zabalí se do plátna, uloží na teplejší místo a zatíží se. Za 1 až 2 dny se hmota zahřeje a zapaří, potom se provětrá a rychle dosuší. Fermentované listy jsou tmavší, příjemně voní a poskytují jiskrný nálev výrazné chuti a typického aroma.
V listech obsahuje gallatonin, triterpeny, pektin, vitamin C, sliz a trochu alkaloidů, v květech nonasean, cerylalkohol, chanerol s cytistatickým působením a sitosterin, v kořenu pak polysacharidy a slizy.