Ex natura viviere summum bonum est

Kopytník

Popis:


Vytrvalá, do 10 cm vysoká rostlina. Lodyha poléhavá až vystoupavá, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, okrouhle ledvinovité, kožovité, obvykle lesklé, řapíky chlupaté. Květy vyrůstají mezi listy nízko nad zemí (takže snadno přehlédnutelné), jsou zvonkovité, se 3 dovnitř zahnutými cípy, chlupaté, vně zelenavé, uvnitř červenohnědé, květní stopky chlupaté. Plodem jsou tobolky. Kvete v březnu až květnu.

Výskyt:


Lesy, křoviny, rokliny, stanoviště stinné, na půdách humózních, hlubokých, vlhčích a převážně zásaditých.

Použití:


Nutno předeslat, že se jedná o drogu toxickou, takže jejímu užívání je lépe se vyhnout nebo ji brát jen s velkou opatrností a nejlépe ještě pod dozorem odborníka. Nejčastěji se sbírá oddenek (na jaře nebo pozdě na podzim), někdy jen list (v červnu až červenci) nebo celá rostlina (v srpnu). Nejvíce účinných (a také toxických) látek obsahuje oddenek. Zejména v minulosti se kopytník používal k vyvolání dávení a zvracení, protože však v těchto případech býval dávkován v množství na hranici toxicity, nejeví se dnes taková aplikace jako příliš prospěšná. V současnosti se spíše okrajově používá při neproduktivním (např. kuřáckém) kašli nebo při suchém a dráždivém kataru horních cest dýchacích. Droga také prohlubuje činnost srdečního svalu, tlumí bolesti při ischiasu, ústřelu a migrénách, zužuje cévy (zvyšuje krevní tlak), uklidňuje, působí močopudně a zvyšuje střevní peristaltiku. Podává se buď ve formě prášku (max. 0,15 g) nebo ve formě tinktury, je-li brána proti kašli nebo při cévních chorobách, osvědčila se forma odvaru nebo nálevu (4x denně 1 polévková lžíce).Droga je zcela kontraindikována pro těhotné a kojící ženy (u těhotných nebezpečí potratu!) a také při vážnějších plicních nebo ledvinových chorobách (dráždí ledviny).

Obsažené látky:


Zejména v oddenku je přítomna silice s asaronem, a dále třísloviny, pryskyřice, sliz, škrob, glykosid, organické kyseliny, minerální látky aj. Asaron působí dráždivě a tlumí činnost centrálního nervového systému. Po požití rostliny se dostaví prudké zvracení a průjem, dochází k podráždění ledvin, rozšíření zorniček, otrávený pociťuje celkovou slabost, smrt nastává v kolapsu. U těhotných žen může dojít po požití kopytníku k potratu. Obvykle však otravy nemají fatální důsledky, neboť droga bývá zavčas spontánně a neudržitelně z těla vypuzena, ať už zvracením nebo průjmem.

Spolupráce s Ministertsvem obrany

Survivalschool ve spolupráci s MOČR a MCM

Facebook

Youtube



Počasí

Miniaplikace

Partneři:


Zálesáctvo